TopBanner

Harcmistrz, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa.

Zegl1

Wychowanek hm Pawła Krawczyka, o którym wraz z żoną Lidią pisał: „Dla nas wielu poczytujących sobie za zaszczyt bycie Jego wychowankami pozostał do realizacji Jego ideowy i programowy testament. Testament, który posiada jeden wielki mianownik – służba”.

W latach 1969-1977 drużynowy 6 Harcerskiej Drużyny Wodnej w Rybniku, którą reaktywował w roku 1969. Rybnicka „szóstka” trzykrotnie w trakcie swojej historii zdobyła tytuł najlepszej drużyny wodnej w kraju.

Do roku 1988 Inspektor Drużyn Wodnych w Zespole Pilota Katowickiej Chorągwi ZHP. Współautor programów AMAR (Akcja Małych Akwenów i Rzek) i MASiS (Morska Akcja Społeczna i Szkoleniowa), współtwórca OSW (Odrzańskiego Spływu Wiosennego).

Był jednym ze współzałożycieli Fundacji na dobro Harcerstwa Górnośląskiego, w latach 90-tych organizował i prowadził szkoleniowe wyprawy żeglarskie dla instruktorów i harcerzy z ZHP i ZHR po Morzu Północnym i Bałtyku. Myślał o kolejnych wyprawach morskich. Chciał dopłynąć do Wysp Owczych na Morzu Północnym i pożeglować wzdłuż brzegów Wielkiej Brytanii.

Przez całe życie współpracował z harcerzami, służył im swoją wiedzą i pomocą. Chętnie wygłaszał gawędy przy harcerskim ognisku. Lubił opowiadać. Jego słowa miały szczególną moc, gdyż wypowiadał je człowiek, który harcerskie ideały przyjął za drogowskaz własnego życia i zgodnie z nimi żył, pełniąc równocześnie wysokie funkcje publiczne i będąc autorytetem dla wielu ludzi.

By przeczytać niepublikowany dotąd wywiad z hm Eugeniuszem Wróblem dotyczący harcerstwa wodnego w trudnych, komunistycznych latach '70 i '80 kliknij tu.

Zegl2 Zegl3

Powrót do strony głównej